Dabīgais šīferis

Kas Ir Dabīgais Šīferis?

Kas ir dabīgais šīferis?

Tiek uzskatīts, ka vārds “šīferis” nāk no vecfranču vārda skalārs.

Dabīgais šīferis ir izveidojies no smalkgraudainiem nogulumiem, piemēram, dubļiem vai reizēm vulkāniskajiem pelniem, kas pirms miljoniem gadu nogulsnējās slāņos, kurus sauc par pakaišiem. Kad sabiezēja nogulumu kaudze, sākotnējā atvērtā dubļu struktūra tika saspiesta dubļu akmenī vai slāneklī.

Šie ieži ir viegli sadalāmi pakaišu plaknēs, un tos sauc par pamatakmeņiem. Tomēr šīfera veidošanai ir nepieciešami turpmāki intensīvi ģeoloģiskie spēki, kas saistīti ar kalnu apbūvi, kuru laikā tiek pārveidoti minerāli, kas atrodas sākotnējā dubļu akmenī.

Daži minerāli, piemēram, kvarca graudi, ir saplacināti un izstiepti, savukārt māla minerāli tiek pārkristalizēti kā plātņu minerāli: baltā vizla un hlorīts. Kvarca minerāli piešķir šīferim izturību un noturību, savukārt platija minerāli veido šķelšanās plaknes, kas neatbilst pakaišu plaknēm, bet ļauj akmeni sadalīt daudz plānākās plātnēs, kas piemērotas kā jumta materiāls. Sākotnējā dubļakmens sastāva atšķirības un metamorfisma pakāpe ietekmē šādi ražoto šīfera kvalitāti.

Dabīgā šīfera ģeoloģija

  • Šīferis ir no nogulsnētas izcelsmes metamorfā ieža.
  • Tas datēts ar Ordoviča periodu (pirms 550 miljoniem gadu).
  • Sastāv galvenokārt no kvarca, sericīta un hlorīta grupas minerāliem.
  • Lietots kā celtniecības materiāls kopš senajiem ēģiptiešiem.
  • Tā krāsa ir atkarīga no minerālu struktūras un minerālu graudu lieluma, kas nosaka tā sastāvu.

Dabīgā šīfera izmantošana

Šīferim ir senas būvmateriālu tradīcijas. Šīferis ir dabisks, estētiski pievilcīgs akmens. Tā izturība un izcilā elastība padara to par vienu no izturīgākajiem un daudzpusīgākajiem jumta materiāliem. Šīfera skaistums slēpjas faktā, ka tas ir dabas resurss, kura dabiskā forma ir nedaudz jāmaina un piedāvā ilgstošu, piesārņotājiem izturīgu, ugunsdrošu, ūdensizturīgu materiālu ar siltumu un eleganci, kas to izceļ starp materiāliem.

Šīferis galvenokārt tiek izmantots:

  • Jumta segums
  • Apšuvums
  • Grīdas segums
  • Dekoratīva apdare

Kāds ir dabīgā šīfera vecums?

Šīfera akmens vecums mainās atkarībā no reģionālās ģeoloģijas.
Piemēram, Skotijā Ballachulish šīferis tika veidots no nogulsnēm, kas nogulsnētas pirms aptuveni 700 miljoniem gadu, un tika metamorfozētas pirms 500 miljoniem gadu, savukārt Spānijas šīferis, no Orense apgabala, tika veidots no dubļiem, kas nolikti pirms vairāk nekā 450 miljoniem gadu, un metamorfozēti 300 – 350 pirms miljoniem gadu.