Mūsdienās ir tik daudz jumta materiālu veidu un stilu, ka mēģinājums izvēlēties savam jumtam piemērotāko var būt ļoti grūts darbs.
Pirms jebkāda lēmuma pieņemšanas Jums ir jāizvērtē, cik ilgi jūs vēlaties, lai jumts kalpotu, vai vēlaties, lai tas papildinātu mājas dizainu, cena, vai dodat priekšroku videi draudzīgiem un dabīgiem produktiem.
Apskatiet šo populārāko jumta izstrādājumu sarakstu. Kurš materiāls Jums ir labākā izvēle?
Koka lubiņš
Tie parasti ir izgatavoti no apses koka, bet var būt izgatavoti arī no citiem puves izturīgiem kokiem, piemēram, plēstām egles vai priedes koka skaidām. Koksne piešķir dabisku izskatu, taču tam ir īss kalpošanas laiks un nepieciešama periodiska apkope.
Koka skaidu vai koka šindeļu jumtiem ir nepieciešama ugunsdroša apstrāde, un tos nav ieteicams izmantot reģionos, kur ir paaugstināts ugunsgrēku līmenis.
Plastmasas polimērs
Šos izturīgos sintētiskos jumta šindeļus pēc nomaiņas var pārstrādāt. Tiem nepieciešama neliela apkope, taču tie nenodrošina tik lielu siltumizolāciju kā citas alternatīvas.
Attiecībā uz ugunsizturību dažiem no šiem sintētiskajiem izstrādājumiem ir nepieciešams uzstādīt īpašu apakšklāju, lai iegūtu A klases ugunsizturību, tāpēc ir jāzina, kuru produktu uzstādīsis, lai sagatavotu šo pamatni.
Māla kārniņi
Tie ir izgatavoti no māla, kas lielās krāsnīs tiek uzkarsēts līdz ļoti augstai temperatūrai. Lai gan tie nāk no dabīgām izejvielām, to ražošanas process prasa daudz enerģijas. To ražošanā izdalās liels daudzums CO2, kas attiecīgi negatīvi ietekmē vidi.
Kad tie ir novietoti uz jumta, tiem nepieciešama neliela apkope, un normālos apstākļos tiem var būt ilgs kalpošanas laiks. Tomēr tie ir diezgan trausli un var salūzt, ja tiek pakļauti triecienam. Tie ir arī nedaudz dārgāki nekā koka skaidas vai metāla jumta segumi.
Lai gan visizplatītākie ir dobie un Romiešu tipa dakstiņi, tagad māla kārniņi ir pieejami dažādās formās, kas var atdarināt citus materiālus, piemēram, dabīgā šīfera plāksnes.
Betona dakstiņi
Tie ir lētāki nekā māla kārniņi un var kalpot ilgu laiku. Tie ir izgatavoti no dabīgiem materiāliem (smiltīm, cementa un ūdens), taču, tāpat kā māliem, to ražošanai ir nepieciešama ievērojama enerģija.
Betona dakstiņu ūdens absorbcija ir arī augstāka nekā māla kārniņiem vai citiem neporainiem materiāliem, piemēram, dabīgajam šīferim. Tāpēc betona jumtiem ir tendence apsūnot un apsūnot vairāk nekā citiem alternatīviem materiāliem.
Metāla jumta segumi
To var izgatavot no tērauda, alumīnija, vara vai cinka. Metālu var pārstrādāt, kad to nomaina, taču ražošanai ir nepieciešams ievērojams enerģijas daudzums.
Tā izturība ir ļoti atkarīga no izmantotā materiāla un bieži vien ir pārāka par asfalta vai koka jumtiem, taču nesasniedz keramikas vai dabīgā šīfera kalpošanas laiku.
Viens no lielākajiem šāda veida materiālu trūkumiem ir troksnis, ko tas var radīt lietus, krusas vai vētras laikā.
Bitumena šindeļi
Tie parasti ir izgatavoti no organiskās papīra šķiedras paklāja vai stikla šķiedras, kas piesūcināta ar asfaltu un pārklāta ar minerālu granulām. Tas nav dārgs, taču tas nav ne īpaši izturīgs, ne videi draudzīgs. To kalpošanas laiks parasti nav ilgāks par 15-30 gadiem.
Bitumena rullis
Parasti izmanto plakanu jumtu segumam, šis materiāls ir viegls un nodrošina lētu jumta hidroizolācijas veidu. Gluži pretēji, jumta papes ir neaizsargātas pret bojājumiem, un parasti tiem ir īss kalpošanas laiks.
Dabīgais šīferis
Dabīgais šīferis ir viens no vecākajiem jumta seguma materiāliem. Dabīgā šīfera vērtība slēpjas tā necaurlaidībā, izturībā un daudzpusībā.
Kvalitatīvs dabīgā šīfera jumta segums ir ļoti izturīgs un pārspēj citus jumta materiālus. Turklāt jumta dabīgais šīferis ir ugunsizturīgs (A klase), imūns pret kukaiņiem, sēnītēm un jebkāda veida mikroorganismiem. Tas ir visu laiku noturīgākais dabiskais būvmateriāls.
Sliktas kvalitātes jumtam ir nepieciešams nemitīgs remonts un apkope, taču, izmantojot labas kvalitātes dabīgo šīferi, var ne tikai efektīvi samazināt jumta seguma atjaunošanas izmaksas, bet arī remonta un uzturēšanas izdevumi tā kalpošanas laikā ir ārkārtīgi zemi.
No otras puses, dabīgā šīfera izskats ir viens no tā spēcīgākajiem atribūtiem. Tā dabiskā krāsa, tekstūra un graudainība, uzklājot uz slīpa jumta, nodrošina tīru, skulpturālu un pārsteidzoši skaistu izskatu.
Produktu uzticamība un skaistums padara tos par ideālu risinājumu arhitektūras vajadzībām neatkarīgi no stila vai tendences, jo tie pielāgojas jebkuram arhitektūras dizainam.